Special Thanks to Gregg Hansson who has spent countless hours researching and compiling SITA tournament history. Additional thanks to Pat Barry and Danny Colvin who have assisted Gregg in his  work.

Staten Island Men's "Open" Singles

 

Year                  Champion                                      Finalist                            

1915                 Leicester Fisher                                  Alfred  Cawse

1916                 Kenneth Fisher                                   William Botsford

1917                 Alfred Cawse                                      Allen Blythe

1918                 NOT HELD

1919                 Alfred Cawse                                      Kenneth Fisher

1920                 Kenneth Fisher                                   Alfred  Cawse

1921                 Alfred Cawse                                      Kenneth Fisher             9-7, 6-8, 6-2, 4-6, 6-4

1922                 Kenneth Fisher                                  Alfred Cawse                7-5, 7-5, 8-6

1923                 Alfred Cawse                                     R. Tailer Townsend      6-1, 6-3, 8-6

1924                 Alfred Cawse                                     Russel Philips               6-1, 6-0, 6-3

1925                 Richard Lewis                                    Alfred Cawse

1926                 Alfred Cawse                                     Richard Lewis               2-6, 6-8, 6-2, 6-4, 6-1

1927                 Richard Lewis                                   Alfred Cawse

1928                 Richard Lewis                                   Alfred Cawse                 6-4, 6-3, 6-1

1929                 Russel Philips                                   Richard Lewis                9-7, 2-6, 4-6, 7-5, 6-3

1930                 Richard Lewis                                   Russel Philips

1931                 Eugene Philps                                  Russel Philips                6-4, 4-6, 4-6, 6-4, 9-7

1932                 John Richardson                              Eugene Philips               6-8, 6-3, 6-4, 4-6, 9-7

1933                 John Richardson                              Eugene Philips

1934                 John Richardson                              Eugene Philips               8-6, 6-3, 6-4

1935                 Eugene Philips                                 Alfred Cawse                  5-7, 9-7, 6-4, 5-7, 6-3

1936                 John Richardson                              Paul Greer                      6-3, 6-2, 7-5

1937                 John Talbot                                      Kennedy Randall Jr.

1938                 Kennedy Randall Jr.                        Paul Greer                       4-6, 6-1, 6-1, 4-6, 6-2

1939                 John Richardson                             Paul Greer                      6-1, 2-6, 7-5, 6-1

1940                 Kennedy Randall Jr.                        Eugene Philips                8-6, 6-3, 6-2

1941                 Kennedy Randall Jr.                        Paul Greer                       6-3, 7-5, 6-1

1942                 Kennedy Randall Jr.                        Roome Parmele              6-4, 6-1, 6-2

1943                 Lt. Ames Shoniger                          Joe Fisler Sr.                   2-6, 6-2, 6-4, 6-4

1945                 Sgt. Bob Fairman                            Mike Zarrilli                     6-4, 12-10, 6-4

1946                 Roome Parmele                              Kennedy Randall Jr.      6-4, 6-1, 6-2

1947                 Roome Parmele                              Kennedy Randall Jr.

1948                 Kennedy Randall Jr.                       Roome Parmele            2-6, 6-3, 0-6, 6-2, 6-3

1949                 Roome Parmele                             Kennedy Randall Jr.      6-2, 7-5, 6-4

1950                 Roome Parmele                             Kennedy Randall Jr.      6-2, 4-6, 7-5, 8-6

1951                 Kennedy Randall                           Roome Parmele            1-6, 5-7, 6-1, 6-4, 6-3

1952                 Kennedy Randall                           Roome Parmele             6-4, 4-6, 7-5, 7-5

1953                 Harry Smith Jr.                              Kennedy Randall Jr.      3-6, 6-3, 7-5, 4-6, 7-5

1954                 Henry Bassford                             Harry Smith Jr.               6-0, 3-6, 9-7, 3-6, 6-4

1955                 Henry Bassford                             Doug Adams                  7-5, 6-3, 6-4

1956                 Harry Smith Jr.                             Henry Bassford               7-5, 3-6, 6-1, 6-3

1957                 Henry Bassford                            Stuart Richter                 6-1, 6-1, 6-1

1958                 Doug Adams                                Henry Bassford              default

1959                 Doug Adams                                Ed Taylor                        6-3, 6-0, 6-1

1960                 Doug Adams                                unknown

1961                 Doug Adams                                Harry Smith Jr               6-3, 6-4, 6-3

1962                 Walter Lockett                              Stuart Richter

1963                 Claude Shoenlank                       Stuart Richter                6-2, 6-0

1964                 Tony Palladino                             Peter Meier                   4-6, 6-4, 6-3

1965                 Tony Palladino                            Henry Bassford             6-4, 3-6, 6-3, 3-2 ?

1966                 Tony Palladino                            Henry Bassford             6-8, 6-1, 6-4, 6-3

1967                 Claude Shoenlank                      Tony Palladino               6-2, 6-3, 6-1

1968                 Henry Bassford                           Tony Palladino               6-3, 3-6, 6-4, 3-6, 6-1

1969                 Claude Shoenlank                      Tony Palladino               6-3, 6-3

1970                 Claude Shoenlank                      Jerry Leek                     6-2, 6-1

1971                 Claude Shoenlank                      Jerry Leek                     6-0,6-0

1972                 Claude Shoenlank                      Chuck Ackerman           6-1, 6-2

1973                 Claude Shoenlank                     Jim Barton                     6-3, 6-3

1974                 Claude Shoenlank                     Jim Barton                     6-0, 6-2

1975                 Claude Shoenlank                     Jim Barton                     6-4, 6-4

1976                 Claude Shoenlank                    Hector Munoz                6-0, 4-6, 7-5

1977                 Claude Shoenlank                    Hector Munoz                6-4, 6-4

1978                 Claude Shoenlank                    Hector Munoz                4-6, 6-2, 7-6(5-4)

1979                 Gary Blond                               Claude Shoenlank         4-6, 6-4 ret

1980                 Claude Shoenlank                   Gary Blond                     6-3, 6-4

1981                 Tom Carlson                           Ed Perpetua                   3-6, 6-1, 7-5

1982                 Claude Shoenlank                  Michael Hansson            6-2, 6-3

1983                 C.K Bhupathi                          Ed Perpetua                    1-6, 6-1, 6-4

1984                 C.K Bhupathi                          Ed Perpetua                   6-3, 6-2

1985                 Ed Perpetua                           C.K Bhupathi                  6-1, 1-6, 6-4

1986                 Ed Perpetua                           Shiv Bhupathi                 6-2, 6-2

1987                 Ed Perpetua                           Tom Carlson                   6-2, 6-4

1988                 Tom Carlson                          Ed Perpetua                   6-4, 6-2

1989                 Ed Perpetua                          Sadik Sendich                6-3, 7-6

1990                 Sadik Sendich                       Kyle Barton                    6-2, 6-4

1991                 Sadik Sendich                       Kyle Barton                    6-4, 4-6, 6-2

1992                 Ed Perpetua                          Sadik Sendich               6-3, 6-4

1993                 Sadik Sendich                       Tom Carlson                  6-4, 6-3

1994                 Tom Carlson                         Michael Hansson           6-1, 6-3

1995                 Kunj Majmudar                     Sadik Sendich               6-3, 6-4

1996                 Ed Perpetua                          Tom Carlson                  6-1, 6-1

1997                 Kunj Majmudar                      Ed Perpetua                  5-7, 7-6, 6-2

1998                 Sadik Sendich                       Ed Perpetua                  6-4, 7-6

1999                 Sadik Sendich                       Ed Perpetua                  7-5, 6-1

2000                 Ed Perpetua                          Sadik Sendich               6-4, 6-2

2001                 Ed Perpetua                          Sadik Sendich               6-3, 6-4

2002                 Sadik Sendich                       Ed Perpetua                  6-4, 3-6, 6-4

2003                 Ed Perpetua                          Rob Klein                      6-4, 6-3

2004                 Ed Perpetua                          Chris Kim                      default

2005                 Ed Perpetua                          Tom Carlson                 6-3, 2-6, 6-2

2006                 Ed Perpetua                          Tom Carlson                 6-1, 6-1

2007                 Tom Racak                            Konstantin Trofimovich  6-2, 6-2

2008                 Arthur Velnick                        Konstantin Trofimovich  6-3, 6-3

2009                 Alex Petrone                         Konstantin Trofimovich  6-1, 6-0

2010                 Alex Petrone                         Greg Vladimirsky           3-6, 6-1, 6-0

2011                 Greg Vladimirsky                  Ed Perpetua                   6-2, 6-0

2012                 Alex Petrone                         Greg Vladimirsky           6-1, 6-3

2013                 Alex Petrone                         Arthur Velnick                6-1, 6-2

2014                 Alex Petrone                         Arthur Velnick                6-1, 6-1

 

 Note: 1944 Tournament was held. However results could only be found up to Quarterfinals.

More tournament results will posted in the next few weeks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men's Junior Vets  35+ Singles Championship

 

 

Year              Champion                                    Finalist                               Score

1965             Ted Stanton                                 Ed Farber                   

1966             Walter Gysel                                Ted Stanton                       11-9, 7-5

1967             Henry Bassford                            Bob Dunne                         6-1,6-1

1968             Henry Bassford                            Ed Farber                           6-0,6-1

1969             Henry Bassford                            Jim Burns                           6-4, 6-3

1970             Henry Bassford                            Dick Kuhn                           7-9, 7-5, 8-6

1971             Henry Bassford                            Bob Dunne                         7-5, 6-2

1972             Jean Guillou                                 Henry Bassford                  6-4, 5-5 ret

1973             Jean Guillou                                 Henry Bassford                  6-1, 6-0

1974             Bob Dunne                                   Jim Burns                           7-5, 7-6

1975             Artie Evans                                  Pet Pacifico                         6-1, 6-3

1976             Bob Ogren                                   Artie Evans                          6-2, 6-7, 6-4

1977             Bob Ogren                                   Artie Evans                          6-4, 2-6, 6-2

1978             Joe Fisler                                     Joe Leopardi                       6-4, 6-4

1979             Barry Stein                                   Artie Evans                         7-6, 6-4

1980             Sal Adamo                                   Joe Fisler                            3-6, 6-2, 6-2

1981             Joe Leopardi                                Sal Adamo                          6-7, 6-2, 6-2

1982             Joe Leopardi                                Sal Adamo                          6-3, 6-1

1983             Joe Leopardi                                Sal Adamo                          6-4,6-4

1984             Bob Colucci                                 Joe Marchitto                       6-3,6-2

1985             Bob Colucci                                 John Jasak                          6-7, 6-3, 6-1

1986             Claude Shoenlank                       John Jasak                          6-0, 6-0

1987             Joe Leopardi                                Art Freifeld                          6-1,6-2

1988             Joe Leopardi                                Frank Romano                    6-3, 6-1

1989             Sal Adamo                                   Joe Leopardi                       6-2, 3-6, 6-4

1990             Sal Adamo                                   Frank Romano                    6-3, 6-3

1991             Nick Longo                                   Sal Adamo                          3-6, 7-5, 6-1

1992             Steve Notari                                 Sal Adamo                          7-6, 7-6

1993             Nick Longo                                   Sal Adamo                          6-3, 6-4

1994             Nick Longo                                   Mike Hart                            5-7, 6-2, 6-3

1995             Nick Longo                                   Sal Adamo                          7-5, 6-3

1996             Mike Hart                                      Sal Adamo                          6-1, 6-6 ret

1997             Mike Hart                                      Steve Mungalisingh            4-6, 6-2, 6-3

1998             Sadik Sendich                               Andy Levison                     6-2, 6-4

1999             Sadik Sendich                               Sal Adamo                         Inury def

2000             Sadik Sendich                               Mike Hansson                   6-1, 6-0

2001             Sadik Sendich                               Gregg Hansson                 6-1, 6-1

2002             Sadik Sendich                               Sal Adamo                        6-0, 6-0

2003             Mike Gee                                      Gregg Hansson                 Injury def                       

2004             Dan Kuhn                                      Mike Gee                          3-6,6-3, 6-3

2005             Mike Gee                                       Dan Kuhn                         7-6, 6-3

2006             Dave D'Amico                                Dan Kuhn                         7-5, 6-2

2007             Dave D'Amico                                Dan Kuhn                         7-6, 1-6, 6-4

2008             Marco Papaleo                               Dan Kuhn                        6-4, 6-3

2009             Mat Buxbaum                                 Dan Kuhn                        6-1, 6-3

2010             Rob Klein                                        Mat Buxbaum                  6-3, 6-2

2011             Rob Klein                                        Mat Buxbaum                  6-0, 6-0

2012             Andy Levison                                  Ed Brescia                       6-4, 7-5

2013             Mike Gee                                        Mat Buxbaum                  6-3, 2-6, 6-2

2014             Adam Gleichenhaus                      Pete Oh                           6-2, 6-3

 

 

 

 

 

     SITA Women's Open Singles Championship

Year            Champion                                          Finalist                                                     Score

1922            Miss May Lea                                    Miss Elizabeth Wemple                           6-0, 6-2

1928            Barbara Brown Gray                                                                                                        

1930            Emily Siemer Granata                       Pauline Sutter                                          6-1, 11-9

1931            Margaret Baillie                                 Madelaine Bay Lea                                  6-3, 6-2

1932            Barbara Brown Gary                         Ester Clark                                               6-2, 3-6, 7-5 

1933            Ester Clark                                        Phyllis Daniels                                          6-1, 7-5

1934            Emily Siemer Granata                       Annette Terzo                                           6-1, 6-3

1935            Ester Clark                                        Emily Siemer Granata                               7-5, 6-2

1936            Ester Clark                                        Pauline Sutter                                            6-2, 6-4

1937            Dorothy Lowes                                  Charity Primrose                                       8-6, 6-2

1938            Dorothy Lowes                                  Virginia Kearns                                         5-7, 7-5 6-2

1939            Grace Duganne                                Kay Rudolph                                             6-1, 6-4

1940            Helen Rudolph Prehn                       Grace Duganne                                        6-3, 6-4

1941            Helen Rudolph Prehn                       Annette Terzo                                           6-4, 9-7

1942            Helen Rudolph Prehn                       Jean Randall                                            6-1, 6-0

1943            Helen Rudolph Prehn                       Ida Redolfi                                                6-0, 6-1

1944            Jean Randall                                    Ida Redolfi                                                12-10, 1-6, 6-4

1945            Helen Rudolph Prehn                       Ida Redolfi                                               6-4, 6-0

1946            Helen Rudolph Prehn                       Emily Siemer Granata                             6-2, 6-1

1947            Helen Rudolph Prehn                       Ida Redolfi                                               6-4, 6-4

1948            Dorothy Lowes                                 Annette Terzo                                          6-0, 7-5

1949            Annette Terzo Ochs                         Helen Prehn                                             4-6, 6-4, 6-1

1950            Annette Terzo Ochs                         Dorothy Lowes                                          3-6, 6-4, 6-4

1951            Marie Filak                                       Annette Terzo Ochs                                   6-2, 1-6, 6-2

1952            Marie Filak                                       Annette Terzo Ochs                                  6-2, 6-1

1953            Annette Terzo Ochs                          Sonia Sellars                                            7-5, 9-7

1956            Anne Merrick                                   Sonia Sellars                                              10-8, 6-3

1957            Anne Merrick                                   Igne Shoenlank                                           7-9, 6-3, 6-1

1958            Anne Merrick                                   Igne Shoenlank                                           8-6, 4-6, 6-0

1960            Igne Shoenlank                               Irene Shaff                                                   6-1, 6-2

1961            Igne Shoenlank                               America Lettieri                                           

1962            America Lettieri                               Irene Shaff                                                  5-7, 6-1, 6-3

1963            Igne Shoenlank                               America Lettieri                                           6-1, 6-3

1964            America Lettieri                               Carole Carl                                                  6-1, 6-2

1965            America Lettieri                               Anita Fogliano                                             3-6, 6-0, 6-2

1966            Bunny Russel                                  Donna Lettieri                                             6-1, 6-1

1967            America Lettieri                               Bunny Russel                                              6-4, 6-4

1968            Donna Lettieri                                  Ethel Terkelsen                                            6-0, 6-1

1969            Vera Kaspers                                  America Lettieri                                            6-2, 6-1

1970            Donna Lettieri                                 America Lettieri                                            6-1, 6-0

1971            America Lettieri                              Doris Barlow                                                 4-6, 6-1, 6-2

1972            Judy Braisted                                 Mary Ann Sullivan                                         7-5, 6-1 

1973            Judy Braisted                                 Kathy O'Dea                                                  6-0, 6-1

1974            Judy Braisted                                 Jane Maloy                                                    6-2, 6-1

1975            Judy Braisted                                 Mary Mattola                                                  6-1, 6-2

1976            Judy Braisted                                 Mary Mattola                                                  7-6, 6-2, 6-0

1977            Judy Braisted                                 Mary Mattola                                                   6-1, 6-1

1978            Judy Braisted                                 Pat Jordan                                                      6-2, 6-3

1979            Judy Braisted                                 Barbara Perry                                                 6-2, 6-0

1981            Reka Monoki                                  Mandy O'Donnell                                             6-0, 6-4

1982            Reka Monoki                                  Mandy O'Donnell                                             6-4, 6-3

1983            Mandy O'Donnell                           Mary Mattola                                                   6-0, 6-2

1984            Mary Mattola                                  Patti Nalitt                                                       6-3, 6-4

1985            Reka Monoki                                  Radhi Majmudar                                             6-0, 6-1

1986            Radhi Majmudar                             Mona Majmudar                                             6-0, 6-4

1987            Radhi Majmudar                             Mona Majmudar                                           6-4, 6-3

1988            Madalina Voinea                            Mona Majmudar                                            6-1, 6-1

1989            Madalina Voinea                             Mona Majmudar                                           6-2, 6-2

1990            Mona Majmudar                              Gina Majmudar                                            6-3, 4-6, 6-4

1991            Gina Majmudar                               Joanna Doherty                                            6-1, 6-1

1992            Jigisha Pathakji                               Angel DeRuvo                                              6-0, 6-0

1993            Mayuko Koshiba                             Mona Majmudar                                            6-3, 6-1

1994            Gianin Perez                                   Jasmine Whu                                                6-2, 7-5

1995            Jasmine Whu                                  Gianin Perez                                                 7-5, 6-2

1996            Mayuko Koshiba                             Carissa Sommerlad                                       6-1, 6-3

1997            Mayuko Koshiba                             Jasmine Whu                                                 6-3, 6-3

1998            Mayuko Koshiba                             Minka Sendich                                               6-0, 6-0

1999            Carissa Sommerlad                        Mayuko Koshiba                                           

2000            Mayuko Koshiba                             Alicia Menezes                                               6-7, 6-2, 6-2

2001            Reka Monoki                                  Mayuko Koshiba                                             6-1, 6-3

2002            Alicia Menezes                               Mayuko Koshiba                                             2-6, 7-5, 6-1

2003            Mayuko Koshiba                            Allison Campitiello                                          

2004            Francine Whu                                Carissa Sommerlad                                         6-2, 6-2

2005            Francine Whu                                Carissa Sommerlad                                         6-4, 6-1

2006            Francine Whu                                Carissa Sommerlad                                         6-1, 6-1

2007            Allison Campitiello                         Lia Carlson                                                      6-7, 6-1, 6-0

2008            Allison Campitiello                         Lia Carlson                                                      6-3, 6-2

2009            Lia Carlson                                    Allison Campitiello                                           6-4, 6-1

2010            Allison Campitiello                        Gaby Adia                                                        6-1, 6-1

2011            Lia Carlson                                   Allison Campitiello                                            6-0, 6-2

2012            Lia Carlson                                   Jill Auteri                                                           6-0, 6-2

2013            Monique Carlson                          Bianca Signore                                                 6-1, 6-2

2014            Gaby Adia                                     Sabrina Bragerton-Nasert                                7-6 6-2

                                                                                                                                                                                                                                

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

                    

 

Women's Junior Vets 35+ Singles Championship

 

 

Year                Champion                                            Finalist                                       Score

1973                America Lettieri                                  Connie Drier                              6-2, 4-6,7-5

1974                America Lettieri                                  Connie Drier                              6-4, 5-7, 6-4 

1975                America Lettieri                                  Irene McCarthy                         1-6, 6-1, 6-2

1976                Lee Mroczkowski                               Anita Collini                              6-4, 2-6, 6-4

1977                Josephine Spinelli                               Lee Mroczkowsi                        6-3, 3-6, 7-5

1978                Mary Evers                                         Jospehine Spinelli                      7-5, 6-0

1979                Rosalie Skinner                                  Anita Collini                               6-1, 6-2

1982                Josephine Spinelli                              Sandy Mucillo                           

1983                Angela Serra                                      Josephine Spinelli

1984                Renee Silver                                       Josephine Spinelli                      6-3, 4-6, 7-5

1995                Karen Decker                                     Carol McCole                             6-1, 6-2

1997               Angel DeRuvo                                    Cheryl Quigley                           6-2, 7-5 

1998               Cheryl Quigley                                   Angel DeRuvo                            6-0, 2-6, 6-0

1999               Carol McCole                                      Cheryl Quigley                           6-3, 6-3

2000               Angel DeRuvo                                     Carol McCole                             7-5, 6-0

2001               Caroline Crane                                     Carolyn Raia                               6-2, 6-4

2002               Carol Conroy                                       Olympia Anatol                          6-2, 7-5

2003               Carol Conroy                                       Angel DeRuvo                            6-1, 3-6, 6-0 

2004               Carol Conroy                                       Carolyn Raia                               6-4, 6-4

2006               Anna Glynn                                         Peggy D'Amico                           5-7, 6-3, 6-4

2007               Carol Conroy                                       Jeanine Hansson                         6-3, 6-2

2008               Eva Lacqua                                          Helen Velez-Keane                     2-6, 7-5, 6-4

2009               Melinda Trang                                     Jeanine Hansson                         6-1, 6-2

2010               Angel DeRuvo                                     Michelle Pasko                           6-7, 6-0, 6-0

2012               Jody Layne                                          Gina LaForte                               7-5, 6-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SITA Interscholastic Boys Singles Championship

 

 

Year                  Champion and School                                       Finalist and School                           Score

1951                  Brian Peoples   SIA                                           Harry Smith St. Peter's                    9-7,6-1         

1952                  Harry Smith  St. Peter's                                     Jim Grenert Bayonne                      1-6,6-1, 6-3

1953                  Harry Smith  St. Peter's                                     Jim Grenert Bayonne                      6-4, 6-3

1954                  Ken McDonald St. Peter's                                 Stu Richter SIA                               3-6, 6-2,7-5,6-8,6-0

1955                  Harry Georges St. Peter's                                 William Matthews St. Peter's          6-3, 6-4

1956                  Art Oberle Tottenville                                        Bob Michalik  St. Peter's                 6-1, 6-0

1957                  Vic Vichotka Tottenville                                     Peter Kusulas Tottenville                6-2, 3-6, 6-2

1959                  Claude Shoenlank Brooklyn Academy              Vic Vichotka Tottenville                   6-2, 6-1

1960                  Tom Altmann Curtis                                          Harold Alexander Curtis        

1961                  Tom Altmann Curtis                                          Dick Robinson Augustinian Academy  6-3, 6-4

1962                  Richard Froyen St. Peter's                                Bill Michalik Curtis                           1-6, 6-4, 6-1

1963                  Phil Cohen Curtis                                              Kris Keifer Tottenville                      6-3, 6-3

1964                  Carl Bang Tottenville                                        Tony Puca Curtis                             6-3, 9-7

1965                  Carl Bang Tottenville                                        Tim O'Mara St. Peter's                    6-3, 6-8, 6-3

1966                  Tim O'Mara St. Peter's                                      Mike Reilly Tottenville                    6-2, 6-0

1967                  Mike Reilly Tottenville                                       Tony Gagliardi Farrell                     6-4, 2-6, 6-1

1968                  Randall Berstell I.S 27                                      Steve Bailey Port Richmond           6-1, 6-1

1969                  Randall Berstell Richmondtown Prep               Chuck Ackerman Tottenville           6-4, 6-0

1970                  Randall Berstell Richmondtown Prep               Chuck Ackerman Tottenville           4-6, 6-4, 6-2

1971                  Chuck Ackerman Tottenville                             Dana LaForge Tottenville               3-6, 6-2, 8-6

1972                  Dana LaForge Tottenville                                  Tom Romano Farrell                       6-1, 6-4

1973                  Bobby Anderson Tottenville                              Harry Trismen Farrell                     7-5, 6-7, 7-6

1974                  Hector Munoz St. Peter's                                  Tom Romano Susan Wagner         6-1, 6-4

1975                  Hector Munoz St. Peter's                                  Dan Corley St. Peter's 

1976                  Bobby Anderson Totttenville                             Mike Hansson Tottenville               6-4, 6-1

1977                  Dan Corley St. Peter's                                       Mike Hansson Tottenville              7-6, 1-6, 6-3

1978                  Paul Gvildys Tottenville                                     Tom Corley St. Peter's                   6-1, 6-2

1979                  Paul Gvildys Tottenville                                     Peter Szabadhegy Farrell              6-4, 6-1

1980                  Paul Gvildys Tottenville                                     Andy Levison Tottenville                6-3, 6-4

1981                  Andy Levison Tottenville                                   Gregg Hansson Tottenville             6-1, 6-2

1982                  Jon Hoffman SIA                                               Nigel Waithe Tottenville                  6-4, 6-7, 7-6

1983                  David Kirschenbaum Susan Wagner                Andy Saperstein Port Richmond     6-2, 6-4

1984                  David Kirschenbaum Susan Wagner                Andy Saperstein Port Richmond

1985                  Andy Saperstein Port Richmond                       David Blatteis Port Richmond         6-1, 6-2

1986                  Eric Olsen Port Richmond                                 Marc Serra Port Ricmond               3-6, 6-4, 6-1

1987                  Eric Olsen Port Richmond                                 Nick Farkouh Susan Wagner         6-0, 7-6      

1988                  Greg Fedorcik Curtis                                         Marc Serra Port Richmond             6-4, 2-6, 7-6

1995                  Kunj Majmudar New Dorp                         

1996                  Senthurian Siva Tottenville                                Michael Sher Susan Wagner  

1997                  Marc Grae SIA                                                   Chris Marnelego SIA                     6-4, 6-0

1998                  Anthony Carreras Xavier                                   Chris Marnelego SIA                     6-1, 6-1

1999                  Mark Grae SIA                                                   Bernard Balagula Port Richmond  6-0, 6-0

2000                  Mike McShea Farrell                                          Ted Holway Susan Wagner           5-7, 6-2, 6-4

2001                  Mike McShea Farrell                                          Steve Johnsen Tottenville              7-5, 6-2

2002                  Mike Gee Curtis                                                 Paul Kosinski Moore                       6-2, 6-2

2003                  Anuj Malhotra SIA                                              Bharath Sithian SIA                        3-6, 6-3, 6-3

2004                  Bharath Sithian SIA                                           Vikram Rao SIA                              6-1, 7-5

2005                  Miroslav Piven Tottenville                                 Anatoly Rozental Tottenville            6-3, 6-2

2006                  Miroslav Piven Tottenville                                 Patrick Thomas SIA                         6-2, 6-2

2007                  Patrick Thomas SIA                                          Joe Taranto Curtis                           6-3, 6-2

2008                  Alex Petrone Unaffiliated                                  Joe Motta Farrell                              6-1, 6-0

2009                  Erik Manske SIA                                               Mark Sherr Tottenville                      6-3, 6-4

2010                  Erik Manske SIA                                               Mark Sherr Tottenville                      6-1, 4-6, 6-1

2011                  Julian Margulis Curtis                                       Ed Esposito Farrell                           6-4, 6-2

2012                  Chris Auteri SIA                                                Hector Molina Tottenville                  6-0, 6-0

2013                  Chris Auteri SIA                                                Josh Williams St. Peter's                  6-3, 6-3

2014                  Chris Auteri SIA                                                Josh Williams St. Peter's                 6-3, 6-2

2015                  Philip Belmatch Tottenville                                Shawn Jackson Susan Wagner       6-4, 7-6            

 

Notes: The tournament was not held from 1989-1994. The tournament was held in 1958, but results could not be

found.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

 

SITA Interscholastic Girls Singles Championship

 

Year                   Champion and School                                  Finalist and School                            Score

1959                   Joan Hansen  Curtis                                     Elaine Cawse Tottenville                  7-5, 8-6

1960                   Anita Fogliano St. Joseph Hill                      Anita Shelare St. Joseph Hill      

1961                   Anita Fogliano St. Joseph Hill                      Anita Shelare St. Joseph Hill             6-4, 8-6

1962                   Lynn Kennedy St. Joseph Hill                      Gaylen Campbell Curtis                    10-8, 6-2

1963                   Anita Shelare Marymount                             Gaylen Campbell Curtis                     6-2, 7-5

1964                   Lynn Kennedy St. Joesph Hill                      Jill Delaney Curtis                              6-3, 6-2

1965                   Donna Lettiere  I.S 2                                    Sandy Shaw Tottenville                     6-2, 3-6, 7-5

1966                   Donna Lettiere  I.S 2                                    Sandy Shaw Tottenville                     6-4, 8-6

1967                   Donna Lettiere New Dorp                            Melissa Lamberton                             8-6, 6-3

1968                   Donna Lettiere New Dorp                            Kathy O'Dea  St. Joseph Hill              6-2, 6-2

1969                   Donna Lettiere New Dorp                            Kathy O'Dea  St. Joseph Hill              6-2, 6-1

1970                   Kathy O'Dea St. Joseph Hill                        Marie-Jose Sicile Curtis                      3-6, 6-1, 6-4

1971                   Kathy O'Dea St. Joseph Hill                        Betty Kramer Susan Wagner              6-2, 6-2

1972                   Donna Vetri St. Jospeh by the Sea             Jane Maloy Susan Wagner                 6-1, 6-0

1973                   Donna Vetri St. Joseph by the Sea             Mary Mottola Susan Wagner              6-1, 7-5

1974                   Donna Vetri St. Joseph by the Sea             Mary Mattola Susan Wagner              6-3, 6-1

1975                   Judy Braisted Curtis                                    Eileen Sullivan Notre Dame                6-2, 6-1

1976                   Judy Braisted Curtis                                    Jeanne Mroczkowski Tottenville         6-0, 6-1

1977                   Judy Braisted Curtis                                    Jeanne Mroczkowski Tottenville         6-1, 6-1

1978                   Karen Smith Susan Wagner                       Jackie Pollack Susan Wagner             6-1, 6-4

1980                   Chris Napoli Tottenville                               Janice Salerno Port Richmond            6-2, 6-1

1981                   Mandy O'Donnell St. Joseph by the Sea     Mary Mroczkowski Tottenville            6-1, 6-1

1982                   Mandy O'Donnell St. Joseph by the Sea     Colleen Abbatte Notre Dame             6-1, 6-0

1983                   Mandy O'Donnell St. Joseph by the Sea     Patty DeSimone New Dorp                6-1, 6-0

1984                   Patty DeSimone New Dorp                          Patti Nalitt Curtis                               default

1985                   Patty DeSimone New Dorp                          Patti Nalitt Curtis                               6-3, 6-1

1986                   Patty DeSimone New Dorp                          Radhi Majmudar New Dorp              5-7, 6-2, 6-3

1987                   Mona Majmudar New Dorp                          Caryn McCabe St. Joseph Hill          6-0, 6-1

1988                   Madalina Voinea Port Richmond                  Mona Majmudar New Dorp              6-2, 2-6, 6-1

1996                   Arathi Reddy Susan Wagner                   

1997                   Jackie Debs Susan Wagner                         Natalie Morelli SI Tech                    6-2, 6-0

1998                   Sarita Konka SIA                                          Andrea Fang St. Joseph Hill           6-0, 6-0

1999                   Sarita Konka SIA                                          Jackie Debs Susan Wagner            6-0, 6-0

2000                   Sarita Konka SIA                                          Kristen Aquino St. Joseph Hill         7-5, 6-1

2002                   Anna Cruz SI Tech                                       Kristen Aquino SIA                     

2003                   Michelle Gee Curtis                                      Alisen Pappalardo St. Joseph Hill   6-2, 6-1

2004                   Allison Campitiello SI Tech                          Michelle Gee Curtis                          4-6, 7-5, 6-2

2005                   Francine Whu SI Tech                                 Allsion Campitiello SI Tech               6-0, 6-1

2006                   Allison Campitiello SI Tech                          Valeria Kossavo Tottenville              6-2, 6-0

2007                   Lia Carlson Curtis                                        Valeria Kossavo Tottenville               5-7, 7-5, 6-2

2008                   Victoria Pirrello St Joseph Hill                      Francine Ndjatou Susan Wagner      6-2, 7-5

2009                   Victoria Pirrello St. Joseph Hill                     Gaby Adia Notre Dame                     6-4, 6-3

2010                   Gaby Adia Notre Dame                                Victoria Pirrello St.Joseph Hill           6-2, 6-3

2011                   Monique Carlson Curtis                                Lauren Gibbons SIA                          6-0, 6-0

2012                   Monique Carlson Curtis                                Ilana Levich SIA                                3-6, 7-6, 6-3

2013                   Jill Auteri SIA                                                Ilana Levich SIA                                6-2, retired

2014                   Anastasia Malanouskaya  SI Tech                         Jill Auteri  SIA                           6-3, 7-5

2015                   Jill Auteri SIA                                               Sophia Wyne SIA                              6-1, 6-1


Notes: The tournament was held in 1958 and 1979, but results could not be found. The tournament was not held

from 1989-1995, 2001.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          SITA Men's B Singles Championship       

 

Year              Champion                                            Finalist                                  Score

1937              Dr. Leif Jensen   

1940              Bill Midgley                                     

1941              Roome Parmele                                  George Pavis                        5-7,10-8,6-3, 6-0

1942              Joe Fisler                                            James Loutit                          2-6, 7-5, 6-3, 3-6, 9-7

1946              Gene Michaelbacher                          Joe Fisler                               6-2, 6-3, 4-6, 6-2

1947              Howard Rockstroh                              Joe Fisler                             

1949              Larry Surat                                          Victor Douis                          6-8, 6-2, 4-6, 6-2

1950              Pete Landis                                         Larry Surat                           6-4, 5-7, 11-9, 6-3

1952              Harry Smith                                         Dr. Robert Matthes              7-5, 6-4        

1953              Victor Douis                                        Tony Gagliardi                      6-2, 8-6, 2-6, 6-1

1954              Doug Adams                                       Gene Michaelbacher            7-5, 4-6, 6-4, 6-1

1955              Ray Adams                                         Pete Landis                          6-2, 6-3, 6-4

1957              Lou Rankin                                         Tony Gagliardi                      6-1, 7-5, 6-1

1959              Ed Taylor                                            Vic Vichotka                         6-2, 7-5, 10-8

1960              Walter Gysel                                      Tom Altman                          6-3, 6-1

1973              Jack Tracy                                         Joe Leopardi                     

1974              Dr. Dave Gordon                               Jim Supino                             6-3, 6-2

1975              Matt Citula                                         Harry Nelson                         7-6, 6-2

1976              Jack Ronaldson                                 Frank Romano                      7-6, 6-2

1977              Fred Lange                                        Jim Romano                         6-4, 3-6, 6-4

1978              Barry Stein                                         John Iannone                       6-3, 6-2

1980              Tony Ameduri                                    Gregg Hansson                    6-3, 7-6

1981              Nick Longo                                         Steve Mungalsingh              6-3, 7-6

1982              Neil Meyerowich                                Tim Fosket                           4-6, 7-5, 6-4

1983              Barry Wank                                        Andy Saperstein                  7-6, 6-4

1984              Brian Donlon                                      Larry Centro                        6-2, 6-3

1985              Dave D'Amico                                    Barry Goldstein                   6-4, 6-3

1986              Kyle Barton                                        Marc Serra                          6-3, 6-7, 6-0

1987              Chris Shelkin                                     John Pugliese                     7-5, 1-6, 7-6

1988              Eric Olsen                                          Steve Mungalsingh             4-6, 7-5, 6-4

1989              Steve Mungalsingh                            Chris Shelkin                      6-4, 7-6

1990              Kunj Majmudar                                  Dave D'Amico                     7-6, 7-6

1991              Armand Rousta                                 Peter Kullman                     6-7, 6-3, 6-2

1992              Mike Hart                                          Ed Brescia                          7-6, 3-6, 7-6

1993              Jared Needleman                             Ed Brescia                          6-0, 3-6, 6-4

1994              Mike Gee                                          Senthurian Siva                  6-1, 6-0

1995              Senthurian Siva                                Leon Batkilin                       6-0, 6-3

1996              Eric Olsen                                         Robert Klein                        6-7, 6-3, 7-5

1997              Wing Law                                          Jan Aronson                        6-0, 6-4

1998              Joe Menezes                                    Adam Gleichenhaus            3-6, 6-0, 6-4

1999              Sai Wah Wong                                 Bob Scragg                          6-3, 6-2

2000              Terry Cheng                                     James Cardazzone              7-5, 6-2

2001              Dan Kuhn                                         Sixto Ancheta                       7-6, 7-6

2002              Bharath Sithian                                Adam Gleichenhaus             6-2, 6-3

2003              Adam Gleichenhaus                        Mark Pollack                         6-4, 5-7, 6-1

2004              Tete Teteviah                                  Anatoly Rozental                   6-3, 3-6, 7-5

2005              Anatoly Rozental                             Kevin Aquino                        6-4, 6-4

2006              Arthur Kapetanakis                         Thomas Barranca                 6-1, 6-3

2007              John LeBlanc                                  Sai Wah Wong                     6-3, 6-4

2008              Eric Jin                                            Sai Wah Wong                     6-7, 6-3, 6-3

2009              Manny Imperial                               Joe Motta Jr.                        6-4, 7-5

2010              Paul Ricciardi                                  Pete Oh                               7-6, 1-6, 6-3

2011              Mike Decorato                                Georgio Dano                      6-0, 3-6, 6-2

2012              Joe Taranto                                    Paul Shulkin                        6-2, 4-6, 7-5

2013              Shawn Jackson                              Anthony Lacqua                  7-6, 6-1

2014

 

Notes: Results could not be found for 1938, 39, 56, 58,69-72. The Tournament was not held in 1943-45,48,

61-68.